Project #38762 - Engineering Economics

 

Chapter 1 Homework

 

1-1. Stan Money maker needs 15 gallons of gasoline to top off his automobile’s gas tank. If he drives an extra eight miles (round trip) to a gas station on the outskirts of town, Stan can save $0.10 per gallon on the price of gasoline. Suppose gasoline costs $3.90 per gallon and Stan’s car gets 25 mpg for in-town driving. Should Stan make the trip to get less expensive gasoline? Each mile that Stan drives creates one pound of carbon dioxide. Each pound of CO2 has a cost impact of $0.02 on the environment. What other factors (cost and otherwise) should Stan consider in his decision-making? (1.2)

 

 

 

1-5. "Henry Ford’s Model T" was originally designed and built to run on ethanol. Today, ethanol (190-proof alcohol) can be produced with domestic  stills  for  about  $0.85  per  gallon.  When blended with gasoline costing $4.00 per gallon, a 20% ethanol, and 80% gasoline mixture costs $3.37 per gallon. Assume fuel consumption at 25mpg and engine performance in general are not adversely affected with these 20–80 blends (called E20). (1.3)

 

 

 

a. How much money can be saved for 15,000 miles of driving per year?

 

b. How much gasoline per year is being converted if one million people use the E20 fuel?

 

 

 

 

 

1-7. A  large  electric  utility  company  has proposed building an $820 million combined cycle,  gas-powered  plant  to  replace  the  electric generation capacity at one of its coal-fired facilities. Develop three other alternatives for replacing this electric generation capacity.

 

 

 

 

 

1-11. The manufacturer of Brand A automobile tires claims that its tire can save 110 gallons of fuel over 55,000 miles of driving, as compared to a popular competitor (Brand B).If gasoline costs $4.00 per gallon, how much per mile driven does this tire save the customer (Brand A versus Brand B)?

 

 

 

 

 

1-14. While, studying for the engineering economy final exam, you and two friends find yourselves craving a Fresh pizza. You cannot spare the time to pick up the pizza and must have it delivered. “Pick-Up-Sticks” offers a 1-1/4-inch-thick (including toppings), 20-inch square pizza with your choice of two toppings for $15 plus 5% sales taxes, and a $1.50 delivery charge (no sales tax on delivery charge). “Fred’s” offers the round, deep-dish Sasquatch, which is 20 inches in diameter. It is 1-3/4 inches thick, includes two toppings, and costs $17.25 plus 5% sales tax and free delivery.

 

 

 

a. What is the problem in this situation? Please state it in an explicit and precise manner.

 

 

 

b. Systematically apply the seven principles of engineering economy (pp. 3–6) to the problem you have defined in Part (a).

 

 

 

c. Assuming that your common unit of measure is dollars (i.e., cost), what is the better value for getting the pizza based on the criterion of minimizing cost per unit of volume?

 

 

 

d. What other criteria might be used to select which pizza to purchase?

 

Subject Mathematics
Due By (Pacific Time) 08/30/2014 12:00 am
Report DMCA
TutorRating
pallavi

Chat Now!

out of 1971 reviews
More..
amosmm

Chat Now!

out of 766 reviews
More..
PhyzKyd

Chat Now!

out of 1164 reviews
More..
rajdeep77

Chat Now!

out of 721 reviews
More..
sctys

Chat Now!

out of 1600 reviews
More..
sharadgreen

Chat Now!

out of 770 reviews
More..
topnotcher

Chat Now!

out of 766 reviews
More..
XXXIAO

Chat Now!

out of 680 reviews
More..
All Rights Reserved. Copyright by AceMyHW.com - Copyright Policy