Project #5646 - ACCOUNTING

 

At the end of January, Higgins Data Systems had an inventory of 600 units, which cost $16 per unit to produce. During February the company produced 850 units at a cost of $19 per unit. If the firm sold 1,100 units in February, what was its cost of goods sold (assume LIFO inventory accounting)?

 

 

Therapeutic Systems sells its products for $8 per unit. It has the following costs:

 

·         Rent…………………………………………………………$120,000

 

·         Factory Labor……………………………………..…..$1.50 per unit

 

·         Executives under contract……………………….$112,000

 

·         Raw material…………………………………………….$.70 per unit

 

Separate the expenses between fixed and variable costs per unit. Using this information and the sales price per unit of $6, compute the break-even point.

 

show ALL WORK

 

Subject Business
Due By (Pacific Time) 05/05/2013 04:30 pm
Report DMCA
TutorRating
pallavi

Chat Now!

out of 1971 reviews
More..
amosmm

Chat Now!

out of 766 reviews
More..
PhyzKyd

Chat Now!

out of 1164 reviews
More..
rajdeep77

Chat Now!

out of 721 reviews
More..
sctys

Chat Now!

out of 1600 reviews
More..
sharadgreen

Chat Now!

out of 770 reviews
More..
topnotcher

Chat Now!

out of 766 reviews
More..
XXXIAO

Chat Now!

out of 680 reviews
More..
All Rights Reserved. Copyright by AceMyHW.com - Copyright Policy