Project #82912 - Purchasing and costs

1. Assume that you have decided to serve roast beef on your menu. The AP of roast beef  is $3.98 per pound. The edible yield is approximately 9 ounces. You plan to serve 4 1/2-ounce portion size.

a) Approximately how much raw roast beef must you purchase  to serve 125 portions?

b) KWG Enterprises, a statewide food merchant wholesaler, offers a precooked, pre-sliced roast beef product  for $6  per pound. The edible yield is 100 percent.

i Under what conditions would you purchase this convenience item?

ii Under what conditions would it be advisable to purchase the raw roast beef product instead of the convenience item?

iii Approximately how much of this convenience roast  beef must you purchase in order to serve 125 portions?

 

2.What problems will will a foodservice operation incur if it experiences several back orders?

 

3. List three advanatges and three disadvantages of using convenience foods.

Subject Business
Due By (Pacific Time) 09/20/2015 04:02 pm
Report DMCA
TutorRating
pallavi

Chat Now!

out of 1971 reviews
More..
amosmm

Chat Now!

out of 766 reviews
More..
PhyzKyd

Chat Now!

out of 1164 reviews
More..
rajdeep77

Chat Now!

out of 721 reviews
More..
sctys

Chat Now!

out of 1600 reviews
More..
sharadgreen

Chat Now!

out of 770 reviews
More..
topnotcher

Chat Now!

out of 766 reviews
More..
XXXIAO

Chat Now!

out of 680 reviews
More..
All Rights Reserved. Copyright by AceMyHW.com - Copyright Policy