Project #86860 - Purchasing and costs

1. AP weight = 35lbs, AP Price = $3.25, Waste = 18oz, Portion Size= 8oz

Calculate: Total Cost_________

                Total # of portions ____________

                Portion Cost _________________

 

2. AP weight = 50 lbs

   AP Price = $5.75

   Waste = 5lbs

   Portion size = 6ozs

 

Calculate: Total Cost ______________

Total # of portions ________________

Portion Cost _____________________

 

3. Original Weight = 80lbs

Remaining weight = 74lbs

Calculate: 

Waste ____________

Yield Percentage _______________

 

4. AP weight = 55lbs

    AP Price = $7.50

    Waste = 38oz

Portion size = 6oz

 

Calculate: Total cost ____________

Total # of Portions ______________

Portion Cost ___________________

 

5. Original weight = 120lbs

    Waste= 10 1/2lbs

    Calculate the remaining weight __________

 

6. AP weight = 75lbs

AP Price = $8.00

Waste = 7lbs

Portion size= 8oz

 

Calculate: Total Cost ___________

Total # of portions _____________

Portion Cost __________________

 

7. Original Weight = 132lbs

    Remaining weight = 126lbs

Calculate: Waste _______________

Yield Percentage________________

 

Subject Business
Due By (Pacific Time) 10/13/2015 10:12 pm
Report DMCA
TutorRating
pallavi

Chat Now!

out of 1971 reviews
More..
amosmm

Chat Now!

out of 766 reviews
More..
PhyzKyd

Chat Now!

out of 1164 reviews
More..
rajdeep77

Chat Now!

out of 721 reviews
More..
sctys

Chat Now!

out of 1600 reviews
More..
sharadgreen

Chat Now!

out of 770 reviews
More..
topnotcher

Chat Now!

out of 766 reviews
More..
XXXIAO

Chat Now!

out of 680 reviews
More..
All Rights Reserved. Copyright by AceMyHW.com - Copyright Policy